Energy Security in Central and Eastern Europe and the Operations of Russian State-Owned Energy Enterprises

Autoři: Mgr. Martin JirušekPhDr. Tomáš Vlček, Ph.D., Mgr. Hedvika Koďousková, Ph.D., Roger W. Robinson, Jr., Mgr. Anna Leshchenko, Ph.D., Mgr. Filip Černoch, Ph.D., Mgr. Lukáš Lehotský, Mgr. et Mgr. Veronika Zapletalová

Kniha analyzuje aktivity ruských státem vlastněných energetických společností v regionu střední a východní Evropy a poskytuje komplexní analýzu chování těchto aktérů vzhledem k prostředí, ve kterém působí. Motivací k sepsání této studie byly nejen ruské aktivity v tomto regionu, které jsou často sledovány se zvýšenou pozorností vzhledem k historickým vazbám oblasti na Rusko, ale také v současnosti zhoršené vztahy mezi Ruskem a západem, zejména v souvislosti s krizí na Ukrajině. Studie se zaměřuje na sektory jaderné energetiky a zemního plynu, v nichž bývají vazby na Ruskou federaci vnímány obzvláště citlivě. Cílem studie bylo zodpovědět otázku, nakolik mohou být ruské státní společnosti v těchto sektorech považovány za nástroj zahraniční politiky Ruské federace.

Studie je výsledkem dvouletého rozsáhlého výzkumu týmu výzkumníků z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a pražského think-tanku Prague Security Studies Institute. Pro účely výzkumu byly vyvinuty teoretické modely chování, na jejichž základě bylo hodnoceno chování ruských energetických společností Rosatom a Gazprom v celkem 12 zemích střední a východní Evropy. Součástí projektu byl také rozsáhlý terénní výzkum probíhající přímo ve zkoumaných zemích a použití speciálního softwaru. Pro komplexní pochopení strategie obou firem jsou součástí studie také kapitoly věnující se jejich postavení v Asii a kapitola analyzující související opatření energetické politiky Evropské unie. 

Kniha je volně ke stažení zde

Bez popisku

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info