Degustace témat a osobností mezinárodních vztahů a evropských studií

Vítáme úspěšně přijaté studenty na půdě FSS a srdečně zveme na akademickou degustaci témat a osobností naší katedry. Ochutnejte z nabídky oblastí, které budete studovat v našich programech. Na naší červnové degustaci neoslovíme vaše chuťové pohárky, ale budeme stimulovat vaše mozkové buňky!


Poznejte kolektiv vyučujících z naší katedry, diskutujte s námi a poslední středoškolské prázdniny zaplňte očekáváním začátku akademického roku 2022.

Ochutnejte aktuální témata a přemýšlejte s námi o dnešním světě.

doc. Markéta Pitrová doc. Markéta Pitrová
bude průvodcem debaty

Docent Petr Kaniok

„Instituce EU ve válce na Ukrajině: efektivnější, než vám říkali!“

Docent Petr Kaniok
Garant programu Evropská studia a učitel povinných předmětů na Evropských studiích

Instituce EU prokázaly v reakci na válku na Ukrajině obrovskou míru flexibility, efektivity a rychlosti. Ukázalo se tak, že politický systém EU je v zásadě postavený dobře - v klidných časech pomalý, aby moc nezasahoval do běžných životů, v zásadní krizi naopak běžící jako hodinky...

Docenta Kanioka můžete potkat v povinném předmětu Instituce EUZáklady analýzy v evropských studiích na programu Evropská studia

Doktorka Kateřina Fridrichová

„Jak vznikají války?“

Doktorka Kateřina Fridrichová
Odborná asistentka

V současnosti slýcháváme různé “odborníky” i “neodborníky” a všichni mají názor na to, kdo může za válku na Ukrajině. Putin se zbláznil... Putin se cítil ohrožený NATO... snaží se osvobodit ruskou menšinu na Ukrajině... Pojďme si v tom udělat pořádek!

Doktorku Fridrichovou můžete potkat v povinném předmětu Teorie mezinárodních vztahů na programu Mezinárodní vztahy v bakalářském stupni a povinném předmětu Ideje a rozum na magisterském stupni.

Profesor Vít Hloušek

„Euroskeptici a populisté: podivné manželství“

Profesor Vít Hloušek
Vedoucí Mezinárodního politologického ústavu, garant doktorského studia

Pokud “bojujete” proti čemukoliv, co nazvete establishmentem, a to populisté rádi dělají, je vám Evropská unie a její instituce jen na škodu. Zpochybňují vaše sliby, kontrolují vaše kroky, kritizují vás. Není proto divu, že mezi populisty v podstatě nenajdeme žádné příznivce evropské integrace...

Profesora Hlouška můžete potkat v povinném předmětu Evropa ve 20. století a Komparace evropských politických systémů na programu Evropská studia

Docent Vratislav Havlík

„Orbán jako trojský kůň Putina?“

Docent Vratislav Havlík
Docent

Maďarská vláda odmítla podpořit napadenou Ukrajinu dodávkami zbraní a nedovolila ani transport zbraní ze západu přes maďarské území. Orbán se vyhýbá jakékoliv zásadní kritice Putina a pokračuje ve strategii balancování mezi západem a východem. Je to geniální strategie, nebo strategický omyl současné maďarské vlády?

Docenta Havlíka můžete potkat v povinném předmětu Základy analýzy v evropských studiích, nebo výběrových kurzech Současné dění v EU, EU v praxi: česká města a regiony jako aktéři.

Doktorka Veronika Zapletalová

„Zelená, zelenější, nejzelenější? EU a boj s klimatickou změnou“

Doktorka Veronika Zapletalová
Odborná asistentka

Evropská unie představila ambiciózní plán proměny Evropy v udržitelnější a k životnímu prostředí šetrnější místo pro život. Jak tedy bude Evropa vypadat v roce 2050? Nezůstane tento plán s ohledem na pandemii koronaviru a ruskou invazi na Ukrajinu jenom na papíře?

Doktorku Zapletalovou můžete potkat v povinných předmětech Základy analýzy v evropských studiíchPolitiky v EU na programu Evropská studia.

Docent Jan Osička

„K uhlí hleď? Evropská energetika po únoru 2022.“

Docent Jan Osička
Analytik energetické politiky

Bez ruských fosilních paliv se obejdeme. Jakým výzvám budou v této souvislosti čelit klimatické a sociální politiky evropských států?

Docenta Osičku můžete potkat v kurzu Energetická bezpečnost: východiska a implikace pro fungování mezinárodního systému v programu Mezinárodní vztahy.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info