Zimní školy pro středoškoláky
Zimní škola současné evropské politiky
Komu je zimní škola určena?
-
Primárně studentům druhých, třetích a čtvrtých ročníků SŠ (především gymnázií)
Co studentům nabízíme?
- Unikátní možnost prohloubit si středoškolskou znalost na téma evropského dění v rámci cyklu čtyř on-line tematických přednášek v platformě MS Teams, po registraci v kurzu.
- V celkem čtyřech setkáních s odborníky z katedry Mezinárodních vztahů a evropských studií na FSS MU rozeberete aktuální otázky dnešní evropské politiky. Významné politické osobnosti, projekty EU, nebo analýza současné situace se nabízí formou on line seminářů vždy ve čtvrtek v podvečer. Ptejte se a poznávejte Evropská studia.
Jaké jsou podmínky účasti?
- Účast na zimní škole je pro studenty/studentky ZDARMA
Termín zimní školy
- Termíny konání: 9.1. 2025 – 30. 1. 2025 (vždy ve čtvrtek)
Program zimní školy
Liberalismus na ústupu - 9. 1. 2025 17:00 - Vít Hloušek
Anotace přednášky
Liberalismus, zdá se, vychází z módy. Neoliberální ekonomická politika je činěna zodpovědnou za všechny ekonomické hříchy současného světa. A liberální politika je pod tlakem vůdců jako Viktor Orbán nebo Robert Fico, kteří sice zachovávají formální pravidla volební demokracie, ale ve jménu nacionalismu likvidují společenskou pluralitu a omezují lidská práva a svobody. Opravdu se liberalismus vyčerpal? A jaká je politika, která není liberální? Hrozí neliberální demokracie také Česku? Pojďme o tom přemýšlet a diskutovat.
Nové evropské instituce aneb EU po volbách - co čekat a čeho se bát? 16. 1. 2025 - Petr Kaniok
Anotace přednášky
Co na konci jara 2024 voliči v evropských volbách rozdali, z toho teď politikové a političky členských států EU a evropských institucí vaří…v přednášce a diskuzi se zaměříme na obsazení a agendu nových institucí EU, vysvětlíme si význam jednotlivých pozic a krátce se pobavíme také o pomyslné české „stopě“.
Afternoon tea s britskou politikou 23. 1. 2025 - Monika Brusenbauch Meislová
“Inovativní” řešení migrace v EU 30. 1. 2025 - Jan Kotýnek Krotký
Anotace přednášky
Migrace je jedním z nejdiskutovanějších témat současnosti. Často se stává rozhodujícím faktorem ve volbách a může otevírat cestu populistickým či radikálním stranám, jak ukazují příklady z Nizozemska a Rakouska. Migrace představuje především komplexní proces a zásadní výzvu pro EU. Evropská unie a její členské státy proto hledají nové a „inovativní“ způsoby, jak migraci efektivněji řídit. Příkladem jsou dohody s nečlenskými zeměmi, které mají za cíl zefektivnit azylové procesy a snížit počty přicházejících migrantů, ať už jde o dohodu s Tureckem, Tuniskem či nedávnou dohodu mezi Itálií a Albánií. Během přednášky se zaměříme na tato „inovativní“ řešení a prozkoumáme, jak se EU snaží balancovat mezi ochranou lidských práv a omezením „nelegální“ migrace. Dále budeme debatovat o tom, proč by se právě největší odpůrci migrace mohli stát největšími zastánci společných řešení.