Krpec o čínské hospodářské expanzi

11. 9. 2021

Spolu s prof. Carol Wise (University of Southern California) Oldřich Krpec publikoval text zkoumající neúspěch Čínské hospodářské expanze do regionu střední Evropy. Potvrdilo se, že státy střední Evropy jsou pevně integrované do západní Evropy, ze strany Evropské unie nebylo třeba žádné významnější reakce, protože stávající politiky – jednotný trh, kohezní politika, ochrana hospodářské soutěže, pravidla pro veřejné zakázky a státní podpory – se ukázaly jako dostatečně odolné.

Studie publikovaná v New Political Economy vznikla a v rámci většího projektu pod vedením prof. Saori N. Katada (University of Southern California) a prof. Sarah Eaton (Humboldt University), který se zaměřoval na Čínu, a to z perspektivy zkoumání mezinárodní difuze politik. Zde.

Jedním z výstupů je také rešerše mapující čínské projekty v Maďarsku, Polsku a České republice a vybraných zemích západního Balkánu, která je dostupná zde.