Zimní škola současné evropské politiky

Komu je zimní škola určena?

• Primárně studentům druhých, třetích a čtvrtých ročníků SŠ (především gymnázií)

Co studentům nabízíme?

• Unikátní možnost prohloubit si středoškolskou znalost na téma evropského dění v rámci cyklu šesti on-line tematických přednášek
  • Podklady pro zorientování se v aktuálních výzvách a problémech Evropy, které lze využít v přípravě na maturitní zkoušky na SŠ a následně i v rámci přijímacího řízení na VŠ
  • Možnost ozkoušet si atmosféru přednášek na VŠ včetně diskuzí s vyučujícími

Jaké jsou podmínky účasti?

• Účast na zimní škole je pro studenty/studentky ZDARMA
  • Zájemci/zájemkyně o účast na zimní škole musí zaslat motivační dopis na emailovou adresu zimniskolaevs@gmail.com
  • Deadline pro poslání přihlášek je 3. prosince 2020 včetně
  • Motivační dopis v délce max 1 A4 by měl obsahovat studentovo/studentčino zdůvodnění proč by chtěl zimní školu absolvovat.
  • Vybraní účastníci budou informováni emailem do 5. prosince 2020

Jaký je program?

Kdy?

Kdo bude přednášet?

Jaké bude téma přednášky?

O čem přednáška bude?

17.12.2020,  17:00 – 18:00

prof. PhDr. Vít Hloušek, Ph.D.

Toxické zboží: EU ve střední Evropě a střední Evropa v EU

Vstup do EU znamenal pro celou střední Evropu splnění dávného snu o návratu do Evropy. Nebo tomu tak nebylo? Středoevropští politici říkají často, že je EU nemocná a potřebuje zásadní změny. Podle EU jsme nemocní spíše my Středoevropané, protože odmítáme solidaritu v době krizí a protože nebezpečně experimentujeme s demokracií, jako v Polsku a Maďarsku. Vzájemný vztah středoevropských států a EU je plný paradoxů, na které si posvítíme.

22.12.2020, 17:00 – 18:00

doc. PhDr. Markéta Pitrová, Ph.D.

Členství v EU: výsada, nebo povinnost?

Co přináší členství v EU svým zemím a proč je pro kandidáty stále přitažlivá? EU přináší nové zdroje, vytváří prostor bezpečnosti a stability. Může ale tato nabídka přetrvat a je přitažlivá i dnes? EU reformuje svoje mechanismy rozšiřování a vyžaduje plnění povinností nejenom při přistupování, ale také po vstupu. Jak vypadá unijní strategie a přístup ke kandidátům nyní? A jaké jsou možnosti vynucování pravidel po vstupu členů o EU?

7.1.2020, 17:00 – 18:00

Mgr. Monika Brusenbauch Meislová, Ph.D.

Hra o Brexit: Píseň ledu a ohně

Zima už přišla, ale my nebudeme jako Jon Snow, který nevěděl nic, a společně zodpovíme řadu palčivých otázek týkajících se Brexitu. Jak to, že byla jednání o Brexitu “temná a plná hrůz“? Jakých chyb se při vyjednávání dopustilo sedm Spojené království a jakých Evropská komise? Splatí Británie, stejně jako Lannisterové, své dluhy? Platí i v případě Brexitu Baelishovo „Chaos není propast, chaos je žebřík“? A kdo vlastně vyhraje hru o trůny Brexit?

14.1.2020, 17:00 – 18:00

Mgr. Petra Kuchyňková, Ph.D.

Hrozí Evropské unii konflikt s Ruskem?

Evropská unie a Ruská federace se často jeví jako 2 zcela různorodí mezinárodní aktéři, jejichž pohledy se střetávají v řadě oblastí. Má „Západ“/EU problém pochopit Rusko a jeho perspektivu? Jak moc se zájmy obou aktérů střetávají v dnešní východní Evropě? Zuří mezi Ruskem a Západem/EU informační válka? Existuje podle vás i v dnešní době prostor pro spolupráci mezi oběma aktéry? Mohou takovými oblastmi být ekonomické a obchodní vztahy nebo energetika? Pojďte s námi diskutovat na téma EU jako regionálního a mezinárodního aktéra v perspektivě východní Evropy.

21.1.2020, 17:00 – 18:00

doc. PhDr. Petr Kaniok, Ph.D.

Podvečerní pohádka o lásce a nenávisti: proč nesnášíme EU a co to vlastně znamená?

Evropská integrace je od 90. let tématem vášnivé politické diskuze uvnitř členských států. Tu se projeví v referendu, tu v evropských volbách. Ruku v ruce s procesem, pro který se vžilo označení „politizace“, jde také odmítání a zpochybňování evropské integrace, známé jako euroskepticismus. Co tento hojně užívaný pojem znamená a proč si vlastně voliči myslí o EU – ať už něco hezkého či nehezkého – co si o ní myslí? Existuje jedno obecné vysvětlení či jich je více?

28.1.2020, 17:00 – 18:00

Mgr. et Mgr. Vratislav Havlík, Ph.D.

Aktuální témata v EU: co musí EU řešit v následujících letech?

Byla migrační krize jen pouhá epizoda, nebo milník pro fungování EU? Změní Covid19 priority evropské politiky? Vedou minulé a současné krize k větší jednotě mezi členskými státy, nebo naopak k prohlubování příkopů? Kam bude evropská integrace směřovat v následující dekádě? Na základě této přednášky budou studenti schopni vnímat současná palčivá témata evropské politiky v kontextu jejich vlivu na budoucnost EU.

Máte další dotazy?

• Kontaktujte nás na adrese zimniskolaevs@gmail.com

Těšíme se na Vaši účast!