Padrtova o roli vědeckého výzkumu v koncepčních dokumentech o Arktidě

10. 6. 2020

Barbora Padrtova společně s kolegy z polského polárního týmu napsala článek, který se věnuje roli vědeckého výzkumu v politikách 17 evropských států, jež jsou zapojeny do výzkumu Arktidy.

Autoři se ve svém článku zaměřují jak na arktické, tak nearktické státy. Studie ukazuje, že vědecký výzkum není nejvyšší prioritou pro všechny arktické státy, avšak ve srovnání s jinými oblastmi (např. ekonomika, bezpečnost nebo znečištění) vykazuje nejvyšší podobnost. Zároveň životní prostředí a změny klimatu jsou vnímány jako nejdůležitější hnací síly výzkumu Arktidy, tak jak jsou definovány ve strategiích arktických států. Článek také uvádí, že existují významné rozdíly mezi arktickými a nearktickými státy v přístupu k vědeckému výzkumu a prezentaci jeho výsledků.

Ze studie nicméně vyplývá, že všechny státy zdůrazňují důležitost mezinárodní vědecké spolupráce, která dále stimuluje spolupráci i v jiných oblastech. Kromě toho, vědecký výzkum poskytuje informace, které podporují rozhodování a tvorbu jednotlivých zkoumaných zmíněných zemí.
Článek je dostupný na následujícím odkazu (po přihlášení do sítě Masarykovy univerzity):

 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info