Monika Brusenbauch Meislová publikovala nový článek v International Affairs - jednom z nejprestižnějších světových časopisů!
Monika Brusenbauch Meislová publikovala v časopise International Affairs nový článek, jehož spoluautorem je Angelos Chryssogelos z London Metropolitan University. International Affairs je jeden z nejprestižnějších světových časopisů o mezinárodních vztazích, založený a vydávaný v Chatham House, the Royal Institute of International Affairs v Londýně, a vydávaný nakladatelstvím Oxford University Press.
Článek nese název „The ambiguous impact of populist trade discourses on the international economic order“ a argumentuje, že populismus ovlivňuje obchod nikoliv tím, že vyjadřuje konzistentní ekonomické preference, ale tím, že operuje jako diskurz, který artikuluje vnější politiku jako boj o všeobecné uznání. Monika a Angelos analyzují obchodní diskurzy Donalda Trumpa a zastánců brexitu po jejich vítězství v prezidentských volbách ve Spojených státech v roce 2016 a v referendu o členství v Evropské unii ve Spojeném království. Tato populistická hnutí vyjadřovala protichůdné obchodní preference: Trumpismus byl ztotožňován s protekcionismem, zatímco zastánci brexitu podporovali volný obchod. Oba však artikulovali obchod jako způsob, jak získat zpět občanskou suverenitu od elit a nepřátelských outsiderů. Autoři využívají diskurzivní přístup, který jim pomáhá identifikovat společnou logiku v tom, jak populisté artikulují zahraniční vztahy, přestože nominálně sledují opačné politiky. Ačkoli se tato populistická logika týká především domácí mobilizace, má důsledky i pro mezinárodní řád, jak dokládá přetrvávání protekcionistických instinktů v USA za prezidenta Bidena a přijetí „globální“ obchodní politiky mimo EU jako nového referenčního rámce pro vnější ekonomické vztahy Spojeného království.
Díky podpoře Masarykovy univerzity je článek volně přístupný a volně ke čtení pro všechny na tomto odkazu .
Článek je součástí speciální sekce International Affairs s názvem „The Effects of Global Populism“, kterou editovali Daniel Wajner a Sandra Destradi. Další zajímavé příspěvky v této speciální sekci si můžete přečíst zde .