Jirušek přednášel v Baltimore, Washingtonu a v Chicagu

21. 4. 2022

Martin Jirušek v minulých týdnech absolvoval několik vystoupení na univerzitách v Baltimore a Washingtonu a na výroční konferenci organizace Midwest Political Science Association v Chicagu.

V posledním březnovém týdnu se zúčastnil diskusního panelu na téma války na Ukrajině, který pořádala Notre Dame of Maryland University v Baltimore. V diskusi zazněly příspěvky na téma dezinformací, ruské zahraniční politiky a stavu ruské občanské společnosti. Martin zde vystoupil s příspěvkem zabývajícím se rolí energetiky v ruské ekonomice a zahraniční politice.

V prvním dubnovém týdnu Martin přednášel v kurzu International Politics of Central and Eastern Europe na univerzitě George Washingtona, kde pobývá v rámci stipendia Fulbrightovy komise. V přednášce s názvem Ukraine and Russia: Geopolitical Struggle with Broad Consequences se věnoval geopolitické situaci ve střední a východní Evropě před a po ruském útoku na Ukrajinu.

Ve stejném týdnu se pak Martin zúčastnil výroční konference organizace Midwest Political Science Association v Chicagu, kde prezentoval dva příspěvky a v jednom případě se účastnil jako spoluautor .

• V příspěvku s názvem „The Spectre of Nord Stream 2: How the Pipeline Highlighted a Fundamental Mismatch in the Transatlantic Area“ Martin prezentoval předběžné výsledky výzkumu odlišností zahraniční politiky USA a evropských zemí v případě kontroverzního plynovodu Nord Stream 2.
  • Druhý příspěvek nesl název „Strained Relations in the High North: Steps-to-War Analysis of Conflict Potential in the Arctic“ Martin prezentoval výsledky týmu výzkumníků, který proběhl v rámci projektu  Grantové agentury Masarykovy univerzity a zkoumal konfliktní potenciál mocenského soupeření v Arktidě.
  • V neposlední řadě se Martin zúčastnil diskuse nad textem „New Cold War or a Hybrid Campaign? Framing Analysis of Russian English-Speaking Media: RT and Sputnik News“ pojednávajícím o výzkumu, který proběhl pod vedením Dr. Kuchyňkové. Výzkum, na němž pracoval také Dr. Peter Števkov se věnoval na způsob, jakým média Russia today a Sputniknews referovala o sestřelení letounu MH17 a otravě agenta Skripala v britském Salisbury.