Filip Černoch a Martin Jirušek stipendisty Fulbrightova programu

20. 9. 2021

Naše katedra zaznamenala výjimečný úspěch na poli prestižních stipendijních programů. Hned dva naši členové se stali stipendisty Fulbrightovy komise a akademický rok 2021/2022 nyní tráví na univerzitách ve Spojených státech amerických.

Docent Filip Černoch zahájil svůj pobyt na Dartmouth College v New Hampshire, která je členem tzv. „Ivy League“, prestižní skupiny nejlepších univerzit v USA.

Filip bude zkoumat dopady restrukturalizace energetického sektoru a ke svému výzkumu poznamenává: „Spojené státy si v posledních letech prošly výraznou restrukturalizací energetiky. Dramaticky poklesla poptávka po uhlí, což mělo vážné ekonomické, sociální i kulturní dopady. Podobným vývojem prochází i střední Evropa. Srovnání situace v USA a Evropě by mělo pomoci předvídat a případně lépe řídit bolestivé změny, které naši zemi i naše sousedy čekají,“ komentuje své výzkumné plány Filip Černoch.

Kromě svého výzkumu bude docent Černoch v následujících desíti měsících sledovat také způsob výuky na Dartmouth College a způsob, jakým tamní vědecká komunita prezentuje a případně uvádí do praxe výsledky své vědecké práce.

Martin Jirušek bude následujících 10 měsíců trávit na George Washington University v hlavním městě USA. Tématem jeho výzkumu je zahraniční a energetická politika USA a jejich reflexe ve vztahu s Ruskem. „V posledních dvou dekádách vidíme opětovný nárůst mocenského soupeření v mezinárodním systému a energetika je výraznou součástí této reality. Svět energetiky a mezinárodních vztahů je nerozlučně provázaný a vztahy největších světových hráčů jej zásadně ovlivňují. Porozumění jejich chování je naprosto klíčové“ poznamenává ke svému výzkumu Martin. Také on bude kromě svého výzkumu sbírat na americké univerzitě inspiraci pro další akademickou práci.