Podzimní a zimní školy pro středoškoláky

Zimní škola současné evropské politiky

Komu je zimní škola určena?

• Primárně studentům druhých, třetích a čtvrtých ročníků SŠ (především gymnázií)

Jaký byl program?

• Toxické zboží: EU ve střední Evropě a střední Evropa v EU
    Vstup do EU znamenal pro celou střední Evropu splnění dávného snu o návratu do Evropy. Nebo tomu tak nebylo? Středoevropští politici říkají často, že je EU nemocná a potřebuje zásadní změny. Podle EU jsme nemocní spíše my Středoevropané, protože odmítáme solidaritu v době krizí a protože nebezpečně experimentujeme s demokracií, jako v Polsku a Maďarsku. Vzájemný vztah středoevropských států a EU je plný paradoxů, na které si posvítíme.
  • Členství v EU: výsada, nebo povinnost?
    Co přináší členství v EU svým zemím a proč je pro kandidáty stále přitažlivá? EU přináší nové zdroje, vytváří prostor bezpečnosti a stability. Může ale tato nabídka přetrvat a je přitažlivá i dnes? EU reformuje svoje mechanismy rozšiřování a vyžaduje plnění povinností nejenom při přistupování, ale také po vstupu. Jak vypadá unijní strategie a přístup ke kandidátům nyní? A jaké jsou možnosti vynucování pravidel po vstupu členů o EU?
  • Hra o Brexit: Píseň ledu a ohně
    Zima už přišla, ale my nebudeme jako Jon Snow, který nevěděl nic, a společně zodpovíme řadu palčivých otázek týkajících se Brexitu. Jak to, že byla jednání o Brexitu “temná a plná hrůz“? Jakých chyb se při vyjednávání dopustilo sedm Spojené království a jakých Evropská komise? Splatí Británie, stejně jako Lannisterové, své dluhy? Platí i v případě Brexitu Baelishovo „Chaos není propast, chaos je žebřík“? A kdo vlastně vyhraje hru o trůny Brexit?
  • Hrozí Evropské unii konflikt s Ruskem?
    Evropská unie a Ruská federace se často jeví jako 2 zcela různorodí mezinárodní aktéři, jejichž pohledy se střetávají v řadě oblastí. Má „Západ“/EU problém pochopit Rusko a jeho perspektivu? Jak moc se zájmy obou aktérů střetávají v dnešní východní Evropě? Zuří mezi Ruskem a Západem/EU informační válka? Existuje podle vás i v dnešní době prostor pro spolupráci mezi oběma aktéry? Mohou takovými oblastmi být ekonomické a obchodní vztahy nebo energetika? Pojďte s námi diskutovat na téma EU jako regionálního a mezinárodního aktéra v perspektivě východní Evropy.
  • Podvečerní pohádka o lásce a nenávisti: proč nesnášíme EU a co to vlastně znamená?

Evropská integrace je od 90. let tématem vášnivé politické diskuze uvnitř členských států. Tu se projeví v referendu, tu v evropských volbách. Ruku v ruce s procesem, pro který se vžilo označení „politizace“, jde také odmítání a zpochybňování evropské integrace, známé jako euroskepticismus. Co tento hojně užívaný pojem znamená a proč si vlastně voliči myslí o EU – ať už něco hezkého či nehezkého – co si o ní myslí? Existuje jedno obecné vysvětlení či jich je více?