Mgr. Barbora Padrtová, Ph.D.

Barbora Padrtová je odbornou asistentkou na katedře mezinárodních vztahů a evropských studií FSS MU v Brně, kde absolvovala doktorské studium v oboru Mezinárodní vztahy. Působí také jako expert na geopolitiku a bezpečnost v britském think-tanku Polar Research and Policy Initiative (PRPI), který se věnuje polárnímu výzkumu se sídlem v Londýně. V roce 2016 byla vedoucí výzkumné skupiny na Ústavu mezinárodních vztahů v Praze, která zpracovávala analýzu arktické politiky pro účely Ministerstva zahraničních věcí ČR. Rovněž působila jako programová ředitelka pro tranzici (2014-2015) a projektová manažerka (2011-2014) ve slovenském think-tanku Centrum pre európske a severoatlantické vztahy (CENAA) v Bratislavě. V roce 2011 pracovala na politické sekci Velvyslanectví Irácké republiky ve Washingtonu, D.C.

Ve svém výzkumu se zaměřuje především na geopolitiku a bezpečnost arktické oblasti, teorii sekuritizace a vztahy USA/NATO-Rusko. Publikovala řadu recenzovaných akademických článků, přičemž prezentovala výsledky svého výzkumu na několika prestižních mezinárodních konferencích. Rovněž úspěšně realizovala několik mezinárodních výzkumných projektů. Její výukové zkušenosti zahrnují řadu kurzů týkajících se mezinárodních vztahů, mezinárodní bezpečnosti, zahraniční a bezpečnostní politiky na úrovni bakalářských a magisterských studijních programů. Kromě toho získala mezinárodní zkušenosti ve výuce v Norsku během semináře High North Dialogue, kde působila jako mentor pro magisterské studenty mezinárodních vztahů a obchodu; dále na Slovensku během letní školy pro mladé profesionály věnující se bezpečnostní politice; a na odborné škole zahraniční a bezpečnostní politiky pro novináře.

Barbora Padrtová je delegátem České republiky v Mezinárodní arktické vědecké komisi (IASC), kde působí v rámci pracovní skupiny pro sociální a humanitní záležitosti. Je také členkou UArctic tematické skupiny pro geopolitickou a bezpečnostní politiku (University of Arctic and Northern Research Forum), členkou Arctic-FROST odborné skupiny (National Science Foundation) a členkou Asociace mladých polárních vědců (APECS). Je také členkou redakční rady časopisu Philosophy Study Journal, David Publishing Company. Vedle svých výzkumných a akademických aktivit je i nadšenou čtenářkou různých žánrů literatury, vášnivou cestovatelkou a aktivní jezdkyní na koni.

Padrtová

Místnost 448, tel.: 549 49 4433, e-mail: padrtova@mail.muni.cz