Zástupci KMVES představili studii o aktivitách ruských energetických společností

23. června 2015

Zástupci KMVES představili v pondělí 22. června v Senátu Parlamentu České republiky výsledky dlouhodobého výzkumu, který se zabýval chováním ruských energetických společností v sektorech zemního plynu a jaderné energetiky ve střední a východní Evropě. Výzkum probíhal v rámci spolupráce s think-tankem Prague Security Studies Institute.

Na výzkumu se ze zaměstnanců a doktorských studentů Katedry podíleli Martin Jirušek, Tomáš Vlček, Veronika Zapletalová, Lukáš Lehotský, Filip Černoch a Hedvika Koďousková. Výzkum se uskutečnil v rámci spolupráce s think-tankem Prague Security Studies Institute. Studie se zaměřila na jednání ruských společností ve zmíněných sektorech ve 12 zemích regionu. Zkoumán byl také rozměr Evropské unie a širší strategie společností s ohledem na globální trendy v Evropě a Asii.

V rámci konference věnované problematice energetické bezpečnosti v regionu střední a východní Evropy, kterou mezi jinými podpořil i Mezinárodní politologický ústav MU, vystoupila celá řada odborníků na problematiku energetické bezpečnosti z Evropy, USA i Asie.

Kompletní výsledky výzkumu budou publikovány na podzim tohoto roku ve formě studie.