Odborníci na energetiku se již popáté sjeli do Telče

23. srpna 2016

O víkendu skončila v Telči další Mezinárodní letní škola energetické bezpečnosti, kterou zde již popáté uspořádala Masarykova univerzita (MU). Organizátorům z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií MU se opět podařilo do Univerzitního centra v srdci historického města sezvat přední odborníky na energetiku a energetickou politiku z České republiky i zahraničí. Ti zde pak ve dnech od 13. do 21. srpna přednášeli studentům doslova z celého světa.

Letošní ročník letní školy nesl název „The Energy Policy of the EU and Its Position in Global Energy Environment“ a zabýval se tématy souvisejícími s energetikou a energetickou politikou EU. Diskutovalo se tak například o fungování vnitřního trhu s elektřinou a plynem, vztazích EU a Ruska, budoucnosti jaderného sektoru či rozdílech v pojetí energetické politiky v EU a USA. Každý den byl věnován konkrétnímu tématu a jednotlivé přednášky vždy následovala otevřená diskuse.

Mezi přednášejícími se kromě odborníků na problematiku z Masarykovy univerzity objevili například Václav Bartuška, velvyslanec České republiky pro energetickou bezpečnost; James Henderson z Oxford Institute for Energy Studies ve Velké Británii;  Dirk Buschle, zástupce ředitele Energy Community; Amy Conroy z Ministerstva zahraničních věcí USA; Petr Závodský, ředitel Oddělení výstavby nových jaderných zdrojů společnosti ČEZ, a.s. a další.

Pestré směsicí přednášejících odpovídalo i vpravdě mezinárodní složení posluchačů – mezi 26 studenty letní školy bylo zastoupeno celkem 15 národností z Evropských zemí, Spojených států, ale i například Indonésie. Celkově pozitivní vyznění osmidenní letní školy potvrdily i bezprostřední reakce studentů po jejím skončení. „Je úžasné, že jsme měli příležitost poslechnout si odborníky z různých zemí a oblastí. Velice oceňuji, že z celé akce nevyplývá nějaký názor, informace jsou různorodé a my si musíme udělat vlastní názor“  zhodnotila celou akci jedna ze zúčastněných studentek.

Další, v pořadí již šestá, letní škola energetické bezpečnosti se odehraje v Telči opět za rok.