Jaké byly první státnice programu European Governance?

29. června 2015

Před dvěma lety v září jsme přivítali první studenty do magisterského programu European Governance, který organizujeme spolu s věhlasnou Utrecht University. Program je koncipován jako tzv. double degree, což znamená, že absolventi získají diplom jak z Utrechtské, tak z Masarykovy univerzity. Od pondělí do středy (22-24/6) probíhaly prezentace diplomových prací spolu s vědomostní částí státní zkoušky. Prominentní trio ve složení děkan Břetislav Dančák, vedoucí katedry Petr Suchý a ředitel brněnské části programu Vít Hloušek vstávalo ve dvě hodiny ráno, aby s úderem třetí ranní vyrazilo směr vídeňské letiště, kde se k nim v pět připojil Hubert Smekal, navazující na služební cestu do Benátek. Letadlo přistálo kolem půl desáté v Amsterdamu, z vlakového nádraží přímo v rámci letištního komplexu vyráží vlak směr Utrecht co čtvrt hodiny, tudíž již o půl dvanácté mohla začít úvodní prezentace diplomové práce.

Studenti European Governance tráví závěrečný semestr na výzkumné stáži, například v Evropském parlamentu či na nizozemském ministerstvu zahraničí, kde se snaží propojit svou konkrétní zkoumanou problematiku (třeba nizozemskou politiku podpory malých a středních podniků na Ukrajině) s teoretičtějším rámcem. Prezentace diplomové práce trvá 15 až 20 minut, celé vystoupení včetně diskuze a otázek pak zabere typicky hodinu. Studenti sebevědomě prezentovali své projekty před publikem kamarádů, ale často také rodiny (například z Itálie přiletělo šest lidí), kterou zajímalo, jestli investice do programu byla tou pravou volbou. Dlužno říci, že nejen tatínkové vypadali nakonec přesvědčeně a také pyšně. Celkově byla atmosféra nejen důstojná, ale zároveň velmi pracovní, čemuž dopomáhají i neformální učebny v budově Fakulty práva, ekonomie a veřejné správy. Ke čtveřici z Brna se připojili vždy minimálně dva kolegové či kolegyně z Utrechtu, jelikož diplomanty vedou vyučující z obou univerzit. Osobní kontakty by se časem měly přetavit i v intenzivnější výzkumnou spolupráci, když už dříve se Vít Hloušek a Petr Kaniok zapojili s Utrechtem do aktivit 7. rámcového programu.

Pokud o kvalitě univerzit vypovídají z velké části jejich absolventi, pak rozhodně máme být na co pyšní. Což ale samozřejmě platí i o našich českých programech.

Fotodokumentace ze státnic a pobytu zástupců naší katedry v Utrechtu je k dispozici na facebookovém profilu KMVES zde.